13th Community Wide Experiment on the
Iberostar Paraiso, Riviera Maya, Mexico
December 1-4, 2018
P R
O G R
A M
CASP13 is
dedicated to the memory of Anna Tramontano
Day
1: Saturday, December 1
3:00 PM |
Registration |
At the Convention Center |
5:00 PM |
Welcome Mixer |
Foyer |
6:00 PM |
Saturday evening session – Quintana
Roo |
Chair: Krzysztof Fidelis |
6:00 PM |
Welcome |
Krzysztof Fidelis |
6:05 PM |
The CASP13 Experiment (1) |
John Moult |
6:20 PM |
The CASP13 Experiment (2) |
Andriy Kryshtafovych |
6:35 PM |
CASP13 Domain definitions and
classification |
Lisa Kinch |
6:55 PM |
CAMEO |
Juergen Haas |
7:25 PM |
Disorder benchmarking |
Damiano Piovesan |
7:55 PM |
Session ends |
|
8:30 PM |
Dinner (restaurant reservations for
8:30 PM and 9:00 PM) |
|
Day
2: Sunday, December 2
7:30 AM |
Breakfast |
|
8:30 AM |
Keynote: Deep and generative modeling
for protein-ligand interactions |
David Koes |
9:10 AM |
Sunday morning session 1 (Contacts) |
Chair: Michael Sternberg |
9:10 AM |
Contacts assessment |
Andras Fiser |
9:40 AM |
Predictor talk: Raptor-X |
Jinbo Xu |
9:55 AM |
Predictor talk: DMP |
Shaun Kandathil |
10:10 AM |
Predictor talk: TripletRes
/Res Triplet |
Eric Bell |
10:25 AM |
Coffee break |
|
10:55 AM |
Sunday morning session 2 (TBM/FM) |
Chair: John Moult |
10:55 AM |
TBM assessment |
Tristan Croll |
11:25 AM |
FM assessment |
Matteo Dal Peraro |
12:00 PM |
Predictor talk: A7D |
John Jumper |
12:25 PM |
Predictor talk: Zhang groups |
Robin Perace |
12:50 PM |
Predictor talk: Multicom |
Jianlin Cheng |
1:10 PM |
Lunch |
|
2:00 PM |
Poster session 1 |
|
3:00 PM |
CAPRI workshop |
Chair: Marc Lensink |
4:00 PM |
Deep learning methods session |
Chair: John Moult |
4:00 PM |
Introduction to deep learning methods |
David Jones |
4:30 PM |
Deep learning distance, torsion, and
score predictions for de novo
structure modeling |
Andrew Senior |
4:45 PM |
Deep learning discussion (Mohammed AlQuraishi, Jianlin Cheng,
David Jones, David Koes, Andrew Senior, Jinbo Xu) |
|
5:45 PM |
Coffee break |
|
6:15 PM |
Sunday evening session 2 |
Chair: Maya Topf |
6:15 PM |
EM targets and evaluations |
Andriy Kryshtafovych and Maya Topf |
6:45 PM |
Molecular replacement |
Randy Read |
7:15 PM |
CASP_Commons |
Gaetano Montelione and Krzysztof Fidelis |
7:45 PM |
Session ends |
|
8:30 PM |
Dinner (restaurant reservations for
8:30 PM and 9:00 PM) |
|
Day
3: Monday, December 3
7:30 AM |
Breakfast |
|
8:30 AM |
Keynote: The coming of age of de novo protein design |
David Baker |
9:10 AM |
Monday morning session (Data-assisted
modeling) |
Chair: Gaetano Montelione |
9:10 AM |
Data-assisted modeling overview and NMR results |
Gaetano Montelione |
9:50 AM |
NMR predictor talk: MELD |
Alberto Perez |
10:05 AM |
NMR predictor talk: Meiler lab |
Georg Kuenze |
10:20 AM |
Coffee break |
|
10:45 AM |
SAXS /SANS assessment |
Susan Tsutakawa |
11:15 AM |
X-link assessment |
Andras Fiser |
11:35 AM |
Assisted oligomer structures (all
three areas) |
Jose Duarte |
11:45 PM |
FRET |
Claus Seidel |
12:05 |
Data-assisted modeling Workshop I |
Chair: Maya Topf |
12:05 |
Impact of SAXS and X-linking in data
assisted modeling |
Greg Hura
and Andras Fiser to lead discussion |
|
Predictor discussion contribution |
Adam Liwo |
|
Predictor discussion contribution |
Sergei Grudinin |
12:35 |
Role of protein flexibility /Multiple conformational states in
CASP |
Claus Seidel, Andras Fiser, Greg Hura, Gaetano Montelione to lead discussion |
1:05 PM |
Lunch |
|
2:00 PM |
Poster session 2 |
|
3:00 PM |
Data-assisted modeling Workshop II |
Chair: Krzysztof Fidelis |
3:00 PM |
Data-assisted prediction sub-sessions |
Discussion leaders: |
3:00 PM |
X-link data assisted modeling |
Andras Fiser
and Juyong Lee |
3:10 PM |
SAXS /SANS data assisted modeling |
John Tainer
and Kentaro Tomii |
3:30 PM |
NMR data assisted modeling |
Alberto Perez and Gaetano Montelione |
3:40 PM |
Future direction, Integration, Hybrid
methods |
Krzysztof Fidelis and Maya Topf |
4:00 PM |
Monday evening session 1 (EMA) |
Chair: Andriy Kryshtafovych |
4:00 PM |
EMA assessment |
Chaok Seok |
4:25 PM |
Roundtable discussion (Groups: Multicom-Cluster, ModFOLD7, ProQ3D, VoroMQA,
FaeNNz) |
Jie Hou, Liam McGuffin, Arne Elofsson,
Kliment Olechnovic,
Gabriel Studer |
5:10 PM |
Monday evening session 2 (Refinement
and Function) |
Chair: David Shortle |
5:10 PM |
Refinement assessment |
Randy Read |
5:45 PM |
Coffee break |
|
6:15 PM |
Predictor talk: Baker group |
Hahnbeom Park |
6:30 PM |
Predictor talk: FEIGLAB |
Michael Feig |
6:45 PM |
Refinement discussion |
David Baker, Michael Feig, Chaok Seok |
7:20 PM |
Function assessment |
Rosalba Lepore |
7:50 PM |
Session ends |
|
8:30 PM |
Dinner (restaurant reservations for
8:30 PM and 9:00 PM) |
|
Day
4: Tuesday, December 4
7:30 AM |
Breakfast |
|
8:30 AM |
Tuesday morning session (Assemblies
modeling) |
Chair: Torsten
Schwede |
8:30 AM |
Assemblies assessment (CASP) |
Jose Duarte |
9:00 AM |
Docking assessment (CAPRI) |
Marc Lensink |
9:30 AM |
Predictor talk (CASP/CAPRI): Venclovas |
Ceslovas Venclovas |
9:45 AM |
Predictor talk (CASP): Seok groups |
Chaok Seok |
10:00 AM |
Predictor talk (CAPRI): ClusPro |
Dima Kozakov |
10:15 AM |
Coffee break |
|
10:45 AM |
Roundtable /discussion |
|
11:30 PM |
Predictors meeting |
Chair: Krzysztof Fidelis |
12:30 PM |
CASP13 ends |
|